Lurpak forhandles i dag i en lang række lande verden over, lige fra Grækenland over Rusland og Kina til Australien, og det er der god grund til at være stolt af, mener danskerne.
Ifølge en ny undersøgelse lavet for Arla af analysebureauet Userneeds topper Lurpak nemlig listen over de fødevaremærker, som de synes, Danmark kan være mest stolt af at eksportere.
På en tæt andenplads kommer Carlsberg, mens Anthon Berg indtager tredjepladsen, skriver erhvervsorganisationen Landbrug & Fødevarers publikation foodculture.dk.
- Mange udlændinge forbinder Danmark med mælk og smør, og det vækker helt naturligt en stolthedsfølelse hos os, når vi langt væk hjemmefra opdager, at de lokale kender og bruger et mærke fra vores hjemland.
- Der er rigtigt langt mellem de produktområder, hvor Danmark har en så særlig position, siger Birthe Linddal Jeppesen, sociolog og fremtidsforsker med speciale i forbrugeradfærd til FoodCulture.dk.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker