Jordbrug. Og elever til kokke- tjener og ernæringsassistent. Det er et par af de uddannelsesmæssige "hits" blandt unge på Lolland-Falster i år.
Generelt kan Celf, der nu har eksisteret netop et år, glæde sig over solid søgning til ungdomsuddannelserne i både Nakskov, Maribo og Nykøbing, hvor man siger goddag til de nye elever på mandag.
I parentes bemærket er der også rekordsøgning til de videregående uddannelser - med start til september - på "The Academy" i Nykøbing. Her er der foreløbig 200 tilmeldinger - men fortsat plads til flere.
Hvad angår ungdomsuddannelserne er der ifølge Celf-direktør Michael Bang godt nyt på flere områder.
- På det gymnasiale område (handelgymnasium, teknisk gymnasium etc. red.) er det lykkedes at fastholde den store fremgang, vi havde i 2008. Vi glæder os især over, at der er en stigning på 50 procent til handelsgymnasiet i Nakskov, siger han.
På erhvervsuddannelserne i Nykøbing og Maribo er der fremgang i tilmeldingerne - altså specielt på Celf-jordbrug og på de nævnte fødevareuddannelser.
- I Nakskov var vi meget spændte på tilmeldingstallene, fordi Lolland Kommune har oprettet en 10. klasse som ekstra valgmulighed. Derfor går der et ekstra år, før de elever eventuelt søger ind på Celf. Det antal elever, som har valgt 10. klasse, er dog delvist blevet opvejet af andre, som har søgt ungdomsuddannelser hos Celf i Nakskov, forklarer direktøren.
Hans Gandrup
hg@folketidende.dk
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde