Mærsk gasser op i udlandet
Mærsk Olie og Gas forbereder nu international handel med gas.
Det sker, efter at Mærsk Olie og Gas har oprettet selskabet Maersk International Gas Marketing A/S, der er første trin på vejen til at implementere strategien om salg af gas fra andre steder end den danske del af Nordsøen, fortæller Torben Nørgaard, administrerende direktør for det nye selskab til
dagbladet Børsen.
- I dag har vi kun betydende gasproduktion i Danmark, men på længere sigt bliver vi producenter i England, i USA, og vi håber også at blive producenter i Norge. Dermed får vi en række forskellige producentselskaber, der samlet kan levere til salgsselskabet. I dag agerer de enkelte produktionsselskaber uafhængigt af hinanden, siger Torben Nørgaard til Børsen.
Handelsselskabet er en forberedelse på at have et samlet selskab for handel med gas fra alle disse forskellige produktioner verden over, i stedet for at handlen sker fra individuelle produktionssteder rundt om i verden. Håbet er at få bedre priser for gassen ved at sælge samlet.
/ritzau/
Den danske olie- og rederigigant A.P. Møller-Mærsk vil udvinde gas flere steder i verden og har derfor oprettet nyt handelsselskab.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned