Malerne hårdt ramt af ledighed
Hver syvende malersvend i Region Sjælland står i dag uden arbejde, og dermed følger sjællænderne en kedelig trend for resten af malerfaget over hele landet, skriver Licitationen - Byggeriets Dagblad.
Ifølge nye ledighedstal fra BAT-kartellet, var malernes ledighed i midten af august på 9,9 procent, mens byggeledigheden under ét er på 7,2 procent mod 7,8 procent på samme tid i 2010.
Særlig kritisk er det altså i Region Sjælland, men det overrasker ikke i Malerforbundet.
- Bortset fra, at byggeriet generelt er ramt af krisen, så tror jeg, at vi på Sjælland er mere ramt af unfair konkurrence fra underbetalt udenlandsk arbejdskraft, der tager arbejdet fra mestrene og dermed også fra os. Samtidig dækker vi Lolland-Falster, hvor der i den grad mangler aktivitet, siger formand Martin B. Hansen fra Malerforbundets Sjællands-afdeling.
Malervirksomhederne tolker de nye tal som et tegn på, at de er pressede, og formand for Danske Malermestre Per Vangekjær efterlyser politiske initiativer for atter at få gang i byggebranchen og skabt tryghed, så danskerne atter tør begynde at bruge penge.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde