Det koster nu en arbejdsgiver 200.000 kroner i godtgørelse at fyre en mand, der ville holde tre måneders forældreorlov. Dansk Magisterforening har vundet sagen i Ligebehandlingsnævnet på vegne af det mandlige medlem af foreningen.
Medarbejderen var netop ansat på Statsbibliotekets afdeling i København, da han fortalte, at han ønskede at holde 12 ugers forældreorlov efter få måneder i jobbet.
Dette meddeler han personalekontoret allerede inden, han begynder i jobbet - i første omgang uden problemer med arbejdsgiveren.
Ved en senere statussamtale bliver det dog tydeligt, at orloven generer arbejdsgiveren og at det ikke er kutyme på arbejdspladsen, at mænd tog lang orlov.
Dagen efter meldte den ansatte sig syg. Samme dag blev han opsagt.
Arbejdsgiveren begrundede det med, at man ikke i længere tid kunne undvære en medarbejder i den stilling, og at man var usikker på, hvordan fremtidsperspektivet for fuld arbejdsdygtighed og engagement ville se ud.
Faglig konsulent i magisterforeningen Ingrid Torbensen har bragt sagen for Ligebehandlingsnævnet.
- I Dansk Magisterforening har vi gennem hele forløbet været af den overbevisning, at der har været en sammenhæng mellem den annoncerede forældreorlov og opsigelsen. Derfor er vi meget tilfredse med kendelsen, siger hun.
I sådanne sager skal arbejdsgiveren godtgøre, at spørgsmålet om den ansattes varslede forældreorlov ikke har haft indflydelse på beslutningen om opsigelse.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned