Mange danskere ønsker at klage over banken
Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Mere end hver ottende bankkunde har haft så dårlig en oplevelse med banken, at de overvejer at klage over den.
Hos Nykredit Bank er det 18 pct. af kunderne, og banken indtager dermed en lidet flatterende førsteplads som banken med flest klagelystne kunder. Det viser en ny undersøgelse baseret på 65.000 kundeinterviews, som Voxmeter har foretaget, skriver Finans.
- Der er generelt rigtig mange danskere, som har lyst til at klage over deres bank, uden at de nogensinde får det gjort,« siger Christian Stjer, adm. direktør i Voxmeter.
Det er Nykredit Bank, Lån & Spar og Nordea, som har flest klagelystne kunder.
- Lokalbankerne klarer sig omvendt godt, ligesom Danske Bank er inde i en meget positiv udvikling, siger Christian Stjer.
Nykredit er ked af, at så mange kunder har haft lyst til at klage over selskabets bank.
- Det viser, at vi har et stykke vej endnu, før vi ligger, hvor vi gerne vil ligge, siger Anders Jensen, koncerndirektør i Nykredit.
Han peger på, at koncernen oplever en langt større kundetilfredshed i egne målinger - en udmelding, som nr. to på listen over flest klagemodne kunder også kommer med.
- Jeg kan ikke genkende niveauet, men jeg er selvfølgelig ikke tilfreds med at ligge, hvor vi gør. Jeg hæfter mig dog ved, at niveauet er faldet, siger John Christensen, adm. direktør i Lån & Spar.
Christian Stjer er helt på det rene med, at bankernes egne undersøgelser viser langt færre klager, end Voxmeters undersøgelser gør.
- Vi fanger den skjulte utilfredshed, som bankerne ikke selv ser. Lidt ligesom der er mange kunder, som har en utilfredsstillende oplevelse på en restaurant, uden at de klager over det, selv om de har lyst, siger Christian Stjer fra Voxmeter.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker