Medie: Økonomisk presset gidselrederi lukker ned
Shipcrafts hovedsæde i Hørsholm. Foto: Mogens Flindt/POLFOTO/arkiv
Mogens Flindt/POLFOTO/arkiv
I al diskretion skal rederiet Shipcraft have lukket ned for sin forretning, skriver dagbladet Børsen.
Det danske rederi Shipcraft, der især er kendt for den langvarige gidseltagning af søfolkene på coasteren Leopard, har lukket ned for sine aktiviteter.
Således skal hovedkontoret i Hørsholm være solgt fra, mens skibene er væk, og de ansatte er blevet afskediget, skriver dagbladet Børsen.
I dag er der udelukkende et CVR-nummer tilbage, skriver Børsen med henvisning til det centrale virksomhedsregister.
Selskabets mangeårige direktør, Claus Bech, forlod rederiet i 2014. Over for Børsen siger han, at han ikke er overrasket over, at det slutter på denne måde.
- Shipcraft har været nødlidende i en længere periode. Da jeg forlod rederiet, stod det klart, at der manglede operationskapital til at fortsætte driften, siger Claus Bech til avisen.
I de offentlige registre tegnes rederiet alene af den mangeårige ejer John Arne Larsson. Han meddeler via administrationsselskabet Ejendomsvisioner A/S, at han ikke ønsker at svare på spørgsmål om Shipcraft, skriver Børsen.
Rederiet er ifølge avisens oplysninger bukket under efter svære økonomiske tab under den lange kapring af coasteren Leopard.
Flere søfolk blev holdt som gidsler i Somalia, og uden forsikring måtte Shipcraft selv betale løsesummen på 39 millioner kroner.
To søfolk blev 12. januar 2011 kidnappet fra coasteren Leopard fra Shipcraft. Ud over de to danske søfolk blev også fire filippinere taget som gidsler.
Først 30. april 2013 blev de seks gidsler frigivet.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde