It-koncernen Microsoft lancerede torsdag sit nye styresystem Windows 7. Det nye system afløser Windows Vista og Windows XP.
Microsoft oplyser, at målet har været at skabe et styresystem, der gør hverdagen med en pc nemmere.
- Sammenlignet med øvrige systemer vil du i Windows 7 opleve, at du skal klikke langt færre gange for at finde det, du søger, siger Mortimer Liebman, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark.
Det nye Windows-system koster i den billigste opgradering, Home Premium, 949 kroner. Større opgraderinger koster omkring 2300 kroner.
Blandt forbedringerne i systemet er ifølge Microsoft hurtigere opstart og nedlukning af pc'en, en shake-funktion, hvor man enkelt kan få overblik over pc'ens vinduer, ligesom antallet af pop-up-beskeder fra styresystemet er bragt ned.
Også når det gælder sikkerhed skulle systemet være en forbedring med udbyggede funktioner, der advarer og beskytter mod usikre hjemmesider.
- Særligt på sikkerhedsområdet står pc-brugere, der fortsat kører med et ældre styresystem, rigtig dårligt i forhold til at beskytte sig mod de vira og spyware, som vi oplever i dag. Her er opgraderingen til Windows 7 ikke bare det nemme valg, men også det mest fornuftige, siger Mortimer Liebman.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned