Milepæl giver Billund Lufthavn mod på nye investeringer
Damarks næststørste lufthavn har efter år med passagerrekord planer om at udbygge terminalen.
Billund Lufthavn betjente for første gang nogensinde mere end tre millioner passagerer sidste år, og det kan ses på regnskabet.
Lufthavnen opnåede i 2016 en omsætningsfremgang på 10 procent til 714 millioner kroner og realiserede et overskud på knap 59 millioner kroner.
Det viser årsregnskabet, som er offentliggjort fredag.
Der var fremgang for alle segmenter, herunder passagerer fra udenrigs-, indenrigs- og charterflyvninger, ligesom der også var vækst i mængden af transporteret gods.
De pæne tal får bestyrelsesformand Clas Nylandsted Andersen til at varsle en udvidelse af lufthavnsterminalen.
- Flere passagerer kræver forbedrede fysiske rammer, og derfor er vi i øjeblikket i gang med at projektere en tilbygning til terminalen, der giver bedre muligheder for såvel de rejsende som de ansatte.
- Et byggeri, vi forventer at kunne tage i brug inden sommeren 2019, siger han i en kommentar til årsregnskabet.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet