Tusindvis af danske pensionsopsparere kan se frem til at få udbetalt en samlet ekstraordinær bonus på over 100 milliarder kroner, skriver Berlingske Tidende.
Betingelsen er dog, at pensionskunderne dropper deres pensionsordninger med faste årlige afkast og i stedet vælger mere risikobetonede opsparinger, hvor afkastet kan svinge fra år til år.
Baggrunden er, at flere pensionsselskaber gerne vil af med de ofte dyre ydelsesgarantier, der forpligter selskaberne til at forrente kundernes opsparing med en fast rente.
Garantien betyder, at selskaberne skal sætte enorme summer til side som reservekapital, så der altid er penge nok til at indfri garantien.
- Pensionskunder med høje ydelsesgarantier på 4,5 procent vil kunne få 20 procent ekstra udbetalt på deres opsparing, hvis de skifter ordning, siger Hasse Jørgensen, direktør for Sampension.
Selskabet styrer pensioner for tæt ved 290.000 kunder og giver grønt lys til at lade 20 milliarder fra kassen med reservekapital strømme til kundernes pensionskonti, hvis kunderne er villige til at sløjfe deres garantiordninger.
Enslydende meldinger om villighed og udspil på linje med Sampensions kommer fra AP Pensions og PFA Pension.
Cheføkonom i Forbrugerrådet, Carsten Holdum, er kritisk. Han mener ikke, at det er muligt at sige, om en pension med markedsrente eller gennemsnitsrente er bedst.
Men for mange pensionsopsparere er den tryghed, som man får i gennemsnitsrenten vigtig, og derfor er høje afkast ikke det afgørende. For højt afkast betyder også en højere risiko, forklarer han til Berlingske Tidende.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker