Med 67 millioner kroner i ryggen skal et nyt videncenter gøre byggeriet mere konkurrencedygtigt
Centret skal blandt andet udvikle fælles it-standarder, der kan styrke digitalisering i byggeriet og skabe øget produktivitet.
Centret bakkes op af alle byggeriets aktører, og det ventes, at cirka 10.000 byggevirksomheder får glæde af den nye viden.
Økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) siger, at byggeriet ikke kan præstere samme produktivitetsstigninger som andre brancher.
- Derfor er det meget glædeligt, at den danske byggebranche nu går sammen om at etablere det nye videncenter. Jeg har store forventninger til centret. Det skal skabe grundlag for at digitalisere alle faser af byggeprocessen - fra projektering til nedrivning mange år senere - og styrke hele byggebranchen, siger ministeren i en pressemeddelelse.
Projektet har et samlet budget på 67 millioner kroner over fire år. De 33 millioner kroner kommer fra EU?s regionalfond, mens staten og byggebranchen selv punger ud med hver 17 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker