Mindre travlhed fører til færre ulykker

Antallet af arbejdsulykker faldt i 2009 i forhold til året før. I 2009 var der 20,9 arbejdsulykker pr. en million arbejdstimer, mens tallet året før var oppe på 25,9, viser en statistik fra DA, Dansk Arbejdsgiverforening.

Samtidig betyder 2009-tallet, at man har nået et nyt laveste niveau. For 10 år siden lå frekvensen af arbejdsulykker oppe på omkring 40 pr. million arbejdstimer.

Tallet dækker over et fald i antallet af ulykker inden for både fremstillingsvirksomhed og bygge- og anlægsvirksomhed, men flere ulykker inden for handel, transport og service.

I DA vurderer chefkonsulent Benjamin Holst, at der primært er to grunde til faldet i antal af arbejdsulykker.

Den ene grund er, at ulykkerne koster virksomhederne dyrt, og at det i hårde økonomiske tider er vigtigt at holde omkostningerne nede.

- En anden årsag, ikke mindst inden for bygge- og anlægsområdet, er, at der har været meget mindre travlt, siger Benjamin Holst, der mener, at dette alene betyder færre uheld.

Samtidig gør nedskæringerne på bygge- og anlægsområdet, at det typisk er de mest trænede, der er tilbage, mens mere uerfarne løsarbejdere ikke i så høj grad er ansat.

Benjamin Holst forventer på den ene side, at øget travlhed igen kan føre til flere ulykker. Men samtidig peger han på, at flere store initiativer er undervejs efter sommerferien, som skal forebygge mod nye ulykker.

/ritzau/

Antallet af arbejdsulykker faldt pænt i 2009 og nåede dermed et nyt lavpunkt, viser nye tal fra DA, Dansk Arbejdsgiverforening.

Offentliggjort Sidst opdateret