Det acceptable niveau af radon, en kræftfremkaldende gasart, bliver nu sænket af økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K). Radonniveauet i bygninger sænkes, så den anbefalede koncentration højst må være på 100 becquerel pr. kubikmeter - mod nu 200.
- Det er vigtigt, at vores boliger er sunde og sikre at opholde sig i. Derfor skærper jeg nu anbefalingerne i bygningsreglementet om radonindhold i indeklimaet, så de følger de nye anbefalinger fra de internationale sundhedsmyndigheder, siger Lene Espersen.
Hun understreger dog samtidig, at Danmark generelt har et lavere radonniveau end andre lande.
Allerede i dag skal nybyggeri være radonsikkert. Derfor ligger niveauet af radon i nybyggeri allerede under de nye anbefalinger.
For de eksisterende boliger anbefaler man fremover, at boligejere ved koncentrationer på mere end 100 becquerel sætter ind med enkle og billige forbedringer. Er koncentrationen på over 200 becquerel anbefales mere effektive forbedringer, for eksempel radonsug under huset.
- Det er vigtigt, at boligejerne er opmærksomme på de nye anbefalinger - særligt i de områder, hvor vi ved, at der er mest radon i undergrunden, siger Lene Espersen.
De højeste andele af boliger med høje radonforekomster findes på visse øer, Sjælland og Bornholm.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie