Modebutik opgiver Slotsbryggen

Det er ikke til at drive forretning på Slotsbryggen.

Det er konklusionen hos Jette Lang, der har modetøjsbutikken JLang på Slotsbryggen 14.
Nu har hun sagt lejemålet op, solgt inventaret og flytter sin butik.
- Jeg har kig på flere muligheder for nye lokaler oppe i byen, og jeg flytter så snart, det er helt på plads, siger Jette Lang.

Hendes forsøg på at få butikken til at køre på Slotsbryggen er ovre.
- Jeg har mistet tålmodigheden. Der bliver ikke gjort noget som helst for de forretningsdrivende her. Her mangler parkeringspladser til kunderne. Og Slotsgade, der først var lukket og nu er ensrettet, skræmmer også kunderne væk, mener Jette Lang.

Hendes beslutning kommer umiddelbart efter det åbne klagebrev til borgmester John Brædder (G), et flertal af de forretningsdrivende offentliggjorde i sidste uge.

Her klagede de handlende over det manglende miljø, de mener, Guldborgsund Kommune har ansvar for at tilføje Slotsbryggen.

Foto: Jette Lang, der driver modebutikken JLang, har mistet tålmodigheden med Slotsbryggen, hvor butikken har haft adresse siden september 2008. Hun flytter nu butik - og strygebræt - op i byen.

Jette Lang har mistet tålmodigheden med Slotsbryggen i Nykøbing, som hun finder for kunde-uvenlig.

Offentliggjort Sidst opdateret