Næsten hver tiende dansker har lejet feriehjem af private
Det er populært at leje sig ind hos private på rejser til udlandet for eksempel gennem Airbnb.
Muligheden for at leje sig ind på et privat værelse eller i et hus, når der skal holdes ferie i udlandet, er populært blandt danskerne.
Næsten ni procent af danskerne har købt privat-til-privat overnatning i udlandet via internettet inden for det seneste år. Det viser en ny undersøgelse fra Danmarks Statistik.
- Det kan være gennem portaler, der formidler leje og bytte af boliger mellem private som for eksempel Airbnb eller HomeAway, eller gennem sociale medier og private hjemmesider, skriver Danmarks Statistik.
Det er især personer 35 og 54 år, som har taget mulighederne for at leje sig ind hos privatpersoner til sig, og det sker især på udlandsrejser.
De private indkvarteringer er dog ikke i nærheden af at være lige så udbredte som mere traditionelle overnatningsformer som hoteller og campingpladser.
42 procent har inden for det seneste år booket sig ind på et hotelværelse eller campingplads via nettet.
Undersøgelsen bygger på cirka 5500 interview fra marts-maj i år blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning i alderen 16-89 år.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker