Nationalbanken sænker sit vækstskøn efter svagt andet kvartal
Nationalbanken tror nu kun på en årlig vækst på 1,8 procent efter en række svage nøgletal.
Dansk økonomi ser ud til at have tabt pusten en smule i løbet af andet kvartal, og derfor har Nationalbanken nu sænket sit skøn for BNP-væksten i år.
I forbindelse med præsentationen af Nationalbankens kvartalsoversigt for tredje kvartal er skønnet fra juni måned på 2,0 procent sænket til 1,8 procent.
Nationalbankdirektør Lars Rohde begrunder den lidt mere pessimistiske prognose med en række vigende nøgletal for andet kvartal og den uro, der har præget verdensøkonomien på det seneste.
Han understreger dog, at der ikke er grund til at frygte en permanent nedgang i dansk økonomi.
- Vores udgangspunkt er, at uroen er midlertidig, men der er selvfølgelig altid en risiko for, at den bliver langvarig, siger han på et pressemøde.
Af samme grund er der heller ikke pillet ved skønnene for BNP-væksten i 2016 og 2017. De hedder fortsat henholdsvis 2,1 procent og 1,8 procent.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde