Nationalbanken svinger igen rentesablen

Nationalbanken svinger rentesværdet og hugger 0,1 procentpoint af både renten på indskudsbeviser og foliorenten.

Til gengæld fastholder Nationalbanken udlånsrenten på 1,05 procent.

- Rentesænkningen kommer efter, at den danske krone over den seneste uge er trukket markant stærkere over for euroen, siger Jan Størup Nielsen, senioranalytiker i Nordea.

Han forklarer, at kronen er styrket, fordi Danmark under den igangværende gældkrise har været et eftertragtet sted at investere.

Samtidig strømmer der udenlandsk valuta ind i Danmark, fordi der stadig er et spænd i renten mellem Danmark og euroområdet.

Den danske rente er en anelse højere, og det har gjort det mere attraktivt at placere penge i danske kroner.

- Det har bidraget til den enorme opbygning af valutareserven, der i april udgjorde hele 404 milliarder kroner, svarende til cirka 75.000 kroner pr. dansker, siger Jan Størup Nielsen.

Renten på indskudsbeviser er nu på 0,7 procent, mens foliorenten er på 0,6 procent.

/ritzau/

Nationalbanken sender to rentesatser et nøk ned for at dæmme op for tilstrømningen af udenlandsk valuta. Der bliver ikke pillet ved udlånsrenten.

Offentliggjort Sidst opdateret