Nordea meldt til politiet i Pandora-sag

Storbanken Nordea havde én kasket for meget på, da den anbefalede aktierne i smykkeselskabet Pandora i forbindelse med selskabets introduktion på fondsbørsen.

Ifølge Finanstilsynet glemte Nordea nemlig at fortælle helt tydeligt, at banken selv havde betydelige økonomiske i Pandoras aktier, som banken sendte rosende anbefalinger efter.

Det resulterer nu i en politianmeldelse. Finanstilsynet melder Nordea til politiet for ikke at have oplyst om selskabets finansielle interesser i Pandora i forbindelse med en aktieanalyse, skriver tilsynet i en meddelelse.

Nordeas indirekte ejerandel af Pandora gennem kapitalfonden Axcel udgjorde på dette tidspunkt 3,9 procent.

Nordea meddeler i en pressemeddelelse, at de tager Finanstilsynets afgørelse til efterretning, men understreger, at Nordeas ejerandel fremgik af børsprospektet.

- Alle kunder, der har modtaget investeringsanalysen, fik inden børsintroduktionens start i slutningen af september 2010 også tilsendt enten det fulde prospekt eller et brev, hvori det udtrykkeligt fremgik, at Nordea har en indirekte ejerandel i Pandora, skriver Nordea i en kommentar.

Berlingske Business har tidligere beskrevet, hvordan Nordea var blandt de banker, som så mest positivt på Pandoras aktier i forbindelse med selskabets introduktion på fondsbørsen.

Samtidig med, at banken altså er medejer af Pandora, var Nordea hyret af Pandora til at stå for introduktionen.

Mønstret var konstant hen over Pandoras cirka ti måneder på børsen, uanset hvilke meldinger der er kommet fra Pandoras ledelse. Det viser en gennemgang af bankernes kursmål foretaget af Berlingske Research.

Nordeas kursmål har konsekvent ligget markant højere end kursmålene fra både Danske Bank og Jyske Bank.

/ritzau/

Finanstilsynet: Nordea skulle have fortalt om bankens interesser i Pandora, da den anbefalede deres aktier.

Offentliggjort Sidst opdateret