Nordic Sugar gør klar til kæmpeinvestering i Nakskov

Nordic Sugar forbereder en kæmpeinvestering på et trecifret millionbeløb på sukkerfabrikken i Nakskov.

Planerne gælder et nyt tørreanlæg, og for Nordic Sugar er de væsentligste overskrifter energibesparelser og miljøforbedringer. Men projektet dukker også op på et tidspunkt, hvor der gennem en periode har været intens debat om sukkerproduktionens fremtid i Danmark - mere præcist fabrikkerne i Nakskov og Nykøbing.

EU diskuterer sukkerordninger, og udsigten til øget dansk NOx-afgift har medført betænkeligheder i Nordic Sugar, hvor ledelsen har advaret om, at investeringslysten i de to fabrikker her i landsdelen fra den tyske hovedejer kunne blive negativt påvirket.

Nu er man på vej med det markante udspil på Vestlolland, og det opfattes entydigt som et positivt signal hos sukkerroedyrkerne.
- Det er selvfølgelig glædeligt. Vi gør jo hele tiden opmærksom på, at det er afgørende med et tidssvarende produktionsanlæg, siger Jørn Dalby, formand for sukkerroedyrkerne.

Foto: Anders Knudsen (arkiv)

Offentliggjort Sidst opdateret