Norwegian haler ind på SAS i Norge

Den skandinaviske flygigant SAS havde i marts en andel på 47 procent af det norske marked, mens det norske flyselskab Norwegian havde 38 procent.

Det fremgår af den norske Finansavisen, der baserer tallene på data fra Avinor, SAS og Norwegian.

Ifølge en analytiker kan Norwegian snart have ædt sig så langt ind på SAS, at det norske selskab overhaler konkurrenten.

- Norwegian kan blive større end SAS i løbet af den kommende vinter, siger aktieanalytiker Tore Østby fra Handelsbanken Capital Markets til Finansavisen.

For to år siden var forskellen mellem SAS og Norwegian på 34 procentpoint. Nogle af årsagerne til den mindskede distance er, at Norwegian har indsat nyere og større fly, mens SAS til deler mange af flyvningerne med datterselskabet Widerøe.

Norwegian tog en stor bid af det norske marked sidste år, da SAS skar yderligere ned.

/ritzau/NTB

Afstanden mellem SAS og Norwegian på det norske marked er skrumpet ind fra 34 til 9 procentpoint på to år. Analytiker tror, at SAS til vinter bliver overhalet.

Offentliggjort Sidst opdateret