Novo indgår milliardaftale om udvikling af ny medicin

Novo Nordisk og medicinalselskabet Septerna vil samarbejde om udvikling af lægemidler mod fedme og diabetes.

Offentliggjort Sidst opdateret

Novo Nordisk har taget et nyt skridt i retning af at bevare sin ledende position på markedet for behandling af svær overvægt og diabetes.

Selskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har indgået samarbejdsaftale med medicinalselskabet Septerna om udvikling af lægemidler i pilleform.

Aftalen kan udløse betalinger til Septerna på op mod 2,2 milliarder dollar, afhængigt af resultaterne, fremgår det af pressemeddelelse fra Novo Nordisk.

I første omgang får det amerikanske selskab en forudbetaling på 200 millioner dollar i forbindelse med aftalens ikrafttræden.

Senere kan Septerna også komme i betragtning til såkaldte royalty-betalinger, hvis det lykkes at udvikle et lægemiddel, der kommer på markedet.

Denne type samarbejde mellem mindre udviklingsselskaber og tunge spillere med høj produktions- og distributionskapacitet er ikke sjælden i medicinalindustrien.

For nylig har danske Zealand Pharma indgået en lignende aftale med den schweiziske medicinalgigant om udviklingen af selskabets bud på et middel til behandling af svær overvægt.

Septerna har base i Californien og har specialiseret sig i at udvikle proteiner, der kan hjælpe kemikalier til at blive optaget i celler.

Novo Nordisk har allerede søgt om godkendelse af Wegovy i tabletform til behandling af svær overvægt, som i givet fald vil være den første af sin slags.

Det ventes, at de amerikanske sundhedsmyndigheder er færdige med at behandle ansøgningen engang i fjerde kvartal i år.

/ritzau/