* Den danske medicinalgigant Novo Nordisk er svær at komme uden om, når man kigger på årsagerne til, at det går godt for dansk økonomi.
* Selskabet betaler milliarder i skat til den danske statskasse, og så er det en af de medvirkende årsager til, at arbejdsmarkedet har buldret frem de seneste år.
* Ved udgangen af 2024 havde Novo Nordisk 34.185 ansatte her i landet. Dermed steg selskabets danske beskæftigelse med knap 5500 personer på et år.
* Novo Nordisk har nogenlunde lige så mange ansatte, som der er indbyggere i Slagelse på Sjælland - eller i Holstebro i Jylland - ifølge Danmarks Statistik.
* En stor del af medarbejderstaben findes da også uden for Danmarks grænser. De ansatte i Danmark udgør således 46 procent af det totale antal stillinger globalt.
Kilde: Novo Nordisk.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker