Novo Nordisk trækker sine nyeste insulinprodukter ud af det græske marked i protest mod den græske regerings diktat om, at alle lægemidler nedsættes med 25 procent.
Ifølge DR Nyheder rammer beslutningen 55.000 græske diabetikere, der i dag bruger medicinen.
- Vi beklager meget situationen overfor vores græske kunder, men både de og vi er taget som gidsler af den græske regerings forfejlede økonomiske politik, siger Novo Nordisks koncernchef, Lars Rebien Sørensen, til DR Nyheder.
Danske virksomheder er med i den lange kø af medicinalkoncerner, som har penge i klemme i det kriseramte Grækenland, hvor en række af Europas førende medicinalvirksomheder har helt op mod 50 milliarder kroner til gode.
Novo Nordisk har selv 200 millionerne kroner ude at svømme, men det er ikke hovedårsagen til det drastiske skridt, forklarer Lars Rebien Sørensen.
- Den græske regering har netop udsendt et dekret, der betyder at prisen på alle lægemidler skal sættes ned med 25 procent. Det vil vi simpelthen ikke acceptere, siger Lars Rebien, og fortsætter:
- Det vil betyde, at vores græske forretning kører med tab, og samtidig frygter vi en afsmitning på de andre europæiske markeder.
De græske diabetikere kan derfor fremover kun købe gammeldags human insulin - en situation, Novo-chefen betegner som 'helt usædvanlig'.
- Men skylden er entydigt den græske regerings, fastslår Lars Rebien Sørensen
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet