Novonesis køber schweizisk partner ud af fodersamarbejde
Ester Baiget er administrerende direktør for Novonesis, der er resultatet af en sammenlægning af Novozymes og Chr. Hansen. Selskabet producerer enzymer til brug i blandt andet fødevarer, landbruget og til fremstilling af biobrændstof. (Arkivfoto). Foto: Rune øe/Ritzau Scanpix
Novonesis køber DSM-Firmenich ud af fælles joint venture om enzymer til dyrefoder. Pris: 1,5 milliarder euro.
Novonesis har i mere end 25 år samarbejdet med schweiziske DSM-Firmenich om at udvikle bedre dyrefoder med tilsætning af enzymer, men nu er det slut.
Det danske selskab har købt partneren ud af joint venture-selskabet Feed Zyme Alliance for 1,5 milliarder euro, svarende til lidt mere end 11 milliarder kroner.
- En voksende efterspørgsel på protein kombineret med stigende mangel på jord og vand kræver innovative løsninger.
- Med en styrket tilstedeværelse i værdikæden for animalske biologiske løsninger er vi bedre positioneret til at skabe mere værdi for vores kunder med bæredygtige og værdiskabende biologiske løsninger, siger Ester Baiget, der er administrerende direktør for Novonesis.
Ifølge en pressemeddelelse er det et strategisk skifte hos DSM-Firmenich, der har banet vejen for overtagelsen.
Selskabet vil fremover satse på at producere ingredienser til brug indenfor skønhed og pleje. Det gælder blandt andet solcremer, hudpleje og hårprodukter.
Aftalen betyder, at Novonesis bliver markedsledende inden for produktion af enzymer til husdyrfoder.
Enzymerne sikrer både, at dyrene får den rigtige ernæring og hjælper med at holde dem sunde og raske.
Handlen forventes af blive gennemført i løbet af 2025.
Novonesis er et resultat af en fusion mellem Novozymes og Chr. Hansen, som blev gennemført i januar 2024.
Det er danmarkshistoriens største fusion mellem to virksomheder, og Novonesis har nu en markedsandel på lige knap 50 procent, når det gælder enzymer og biokulturer.
Selskabet er børsnoteret i København og har en markedsværdi på 169 milliarder kroner. Det har knap 10.500 ansatte verden over.
Ester Baiget er som nævnt administrerende direktør. Hun tiltrådte som øverste chef i Novozymes i februar 2020 og blev siden udpeget til at stå i spidsen for Novonesis i forbindelse med fusionen.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker