Sommerferien i udlandet kan gå hen og blive billigere i år end sidste år. I Tyrkiet kan danskerne få en femtedel mere for pengene end sidste år. Det viser en opgørelse fra Spar Nord.
Det er på ferie udenfor eurolandene, at pengene rækker længere. Den danske krone er nemlig steget i værdi i forhold til valutaen i de mest populære ferielande.
- De danske kroner er blevet henholdsvis 17 og 18 procent mere værd i forhold til valutaerne i lande som Tyrkiet og Egypten.
- Kort og godt bliver man som dansk turist rigere, når man veksler penge, siger chefstrateg Christian Mose Nielsen, Spar Nord.
Foreløbige tal fra Spies viser, at badebyen Antalya i Tyrkiet er en af de mest populære charterdestinationer for danskerne.
- Udenfor EU er det særligt Tyrkiet, der tordner frem. Men også det ellers uroplagede Egypten er begyndt at blive populært igen, siger kommunikationschef hos Spies, Torben Andersen.
Hoteller, restaurantbesøg og forlystelser bliver også billigere i USA og Thailand. Opgørelsen viser, at USA ligger 14 procent under udgifterne sidste år, og i Thailand betyder den stærke danske krone, at priserne er faldet med ni procent.
Også i fremtiden vil efterdønningerne fra finanskrisen og ikke mindst den sydeuropæiske gældskrise skabe uro og skubbe til valutakurserne.
- Lige nu er alles øjne rette mod Grækenland, der fortsat balancerer på kanten af en statsbankerot og i høj grad afgør euroens og dermed kronens værdi over for andre valutaer, siger Christian Mose Nielsen.
Men indtil videre kan danske turister altså glæde sig over, at de får mere for pengene i mange af landene uden for EU og eurozonen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned