Nu kan du købe lokale varer fra særlig bod

I 40 Meny-butikker kan du snart købe lokale varer fra en særlig bod. Foto: Meyers

Meny og Meyers har udvidet et koncept, hvor du kan få bælgfrugter fra særlige boder. Og der kommer til at ligge varer fra Sydhavsøerne.

Offentliggjort Sidst opdateret

I 40 Meny-supermarkeder kan du meget snart købe bælgfrugter fra opsatte boder. Meyers og Meny udvider nemlig konceptet, der i oktober 2023 startede med en enkel bod på Borups Allé i København

Og der kommer til at ligge lokale varer i boderne, oplyser Meyers i en pressemeddelelse.

De lokale bælgfrugter

I boderne kan man både købe Brun Ært fra Nakskov og Lollandske Rosiner. Ligesom også kommer til at være vare fra andre dele af Danmark. Blandt andre bornholmske belugalinser og Siriusærter fra Nordvestsjælland.

Og marketingschefen fra Meny, Rikke Bangild, fortæller, at selvom mange danskere gerne vil spise bælgfrugter, mangler de ofte inspiration.

- Det vil vi gerne hjælpe med, udtaler hun i pressemeddelesen, og uddyber:

- Den typiske Meny-kunde er optaget af kvalitet, smag og er nysgerrig på nye tendenser, men vi er alligevel blevet overvældet af interessen for både boder og bælgfrugter generelt.

Den ubønhørlige kamp

Og det er ikke bare i Meny, at de glæder sig over initiativet. Hos Meyers er udviklingschefen begejstret for samarbejdet. Bælgfrugter skal nemlig spille en væsentlig rolle i virksomhedens mål om, at reducere CO2-udslippet for råvarer med 50 procent i 2030.

- Detailmarkedet i dag er kendetegnet af en ubønhørlig kamp om at være billigst, og råvarer med geografisk tilknytning og madkulturens forhistorie udgør en decideret sjældenhed. Derfor er det opløftende at finde sammen med Meny for at sætte en ganske væsentlig dagsorden, fortæller Jonas Astrup i pressemeddelelsen.

Der er desværre et stykke til den nærmeste bælgfrugtbod. Den kommer til at ligge i Rønnede.