Regeringen er på det rene med, at Danmark har været hårdere ramt af den økonomiske krise end de fleste andre lande. Men det kniber med at indrømme, at der blev ført en for slap finanspolitik under det buldrende opsving, og det har forstærket krisen.
- Det ville højne regeringens faglige økonomiske troværdighed at anerkende, at en for lempelig økonomisk politik under opsvinget har gjort krisen i Danmark dybere og længere, end den ellers ville have været, siger cheføkonom i Sydbank, Jacob Graven i en kommentar.
Både nationalbankdirektør Nils Bernstein og overvismand, økonomiprofessor Peter Birch Sørensen har i klare og utvetydige vendinger sagt, at den dybe krise er vores egen skyld: De finanspolitiske sejl blev ikke rebet i tide. Gennem det stærke opsving var finanspolitikken for lempelig og satte yderligere blus under kedlen på et tidspunkt, hvor økonomien viste klare tegn på overophedning. Boligboblen blev pustet unødigt op og danske virksomheders konkurrenceevne blev forværret. Det har gjort krisen ekstra dyb.
- Regeringen forholder sig ikke direkte til kritikken, mens skriver mellem linjerne, at der ikke er noget at komme efter, siger Jacob Graven.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde