den nye Samsøfærge - udsat for uheld kort efter sin indsættelse Foto: Visit samsø/POLFOTOVisit samsø/POLFOTO
Der er stor uenighed om, hvornår amerikanerne hæver renten. Det kan blive i juni, men også september.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Blandede signaler fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve, får økonomernes forventninger til tidspunktet for en rentestigning i USA til at pege i flere retninger.
Nationalbankdirektør Janet Yellen gav i sit rentekommuniké onsdag ikke længere udtryk for, at man er tålmodig, hvilket peger i retning af en snarlig renteforhøjelse. Det vil i givet fald være tale om den første af slagsen i seks år.
Men omvendt sænkede Fed-mellemmerne deres forventninger til renten ganske kraftigt, og det tyder omvendt på, at en renteforhøjelse blev skubbet længere ud i fremtiden.
- Yellen forklarede nedjusteringen af renteforventningerne med, at medlemmerne har sænket dels deres vækst- og inflationsforventninger og dels deres forventninger til ligevægten for arbejdsløsheden, skriver seniorøkonom Kim Fæster fra Jyske Bank i en kommentar.
Han tror på den baggrund tidligst, at en renteforhøjelse kan komme i juni. Omvendt mener cheføkonom Ulrik Bie fra Nykredit, at vi skal helt hen i september og måske også oktober, før centralbanken reagerer.
Annonce
- Det bliver et meget langsomt forløb, og den pengepolitiske forskel mellem Federal Reserve og ECB over en længere tidshorisont kan vise sig mindre, end mange forventer på nuværende tidspunkt, skriver han i en kommentar.
Hos Danske Bank mener chefstrateg Frank Øland, at man må afvente de kommende amerikanske nøgletal for at kunne være lever ene mere præcis renteprognose.
Hvis eksempelvis beskæftigelsen går yderligere frem i USA, vil tidspunktet for en rentestigning også fremrykkes, mener han.
den nye Samsøfærge - udsat for uheld kort efter sin indsættelse Foto: Visit samsø/POLFOTOVisit samsø/POLFOTO
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde