Fødevareministeriet har mandag morgen endnu ikke fuldt overblik over, hvor store mængder dioxinforurenet dyrefoder fra Tyskland, der er havnet i Danmark.
I Plantedirektoratet arbejder man på højtryk for at kortlægge omfanget af sagen, siger kontorchef Henrik Dammand Nielsen.
Foreløbig står det klart, at i hvert fald ét dansk selskab har modtaget hønsefoder med indhold af det giftige og kræftfremkaldende dioxin.
- Vi er i dialog med virksomheden om, hvordan vi håndterer det her. Vi kan endnu ikke sige, hvor meget der er kommet til Danmark, men det vil vi hurtigst muligt få afklaret, siger Henrik Dammand Nielsen.
Det synes dog at stå fast, at foderet i Danmark ikke er givet til dyr, som skal spises af mennesker. Foderet er brugt til høns, der lægger æg for at producere kyllinger, oplyste beredskabschef Kim Sigsgaard fra Fødevarestyrelsen søndag.
Senere mandag skal fødevareminister Henrik Høegh (V) give Folketingets Fødevareudvalg en orientering om sagen. Socialdemokraternes forbrugerordfører, Benny Engelbrecht, har foreslået et midlertidigt importforbud for varer med muligt indhold af dioxin.
Det afviser fødevareministeren. Et forbud mod tyske varer kan ikke sættes i værk, før sagen er kulegravet, mener Henrik Høegh.
- Vi skal kunne påvise en risiko, før vi kan indføre et forbud, for det ville i givet fald være mod næsten alle animalske produkter, siger Høegh til dr.dk.
Dioxiner er betegnelsen for en stor gruppe giftige, klorholdige kemikalier. De værste af dem er kendt for at give øget kræftrisiko, hudskader, hormonforstyrrelser og problemer med formering.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde