Opsving har givet unge travlt - flere og flere har et fritidsjob

Særligt landets supermarkeder er arbejdsplads for landets unge. (Arkivfoto). Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Andelen af unge med fritidsjob er ifølge en analyse den højeste i mindst ti år, og over hver tredje på 13-17 år har job. Ifølge forsker ses flere gode effekter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mange unge bruger fritiden på at scanne varer i landets supermarkeder eller sætte varer på hylderne i butikker rundt omkring i Danmark.

Lidt flere end hver tredje af alle danske unge på 13-17 år havde i 2021 et job i fritiden. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

I alt havde knap 120.000 unge - eller 35 procent - et fritidsjob, hvilket er det højeste i de ti år, der er set på, og 5 procentpoint mere end i 2014.

Mange unge supplerer altså lommepengene, men det er ikke kun i pengepungen, at et fritidsjob gavner dem.

Det fortæller Rune Vammen Lesner. Han er seniorforsker hos Det Nationale Forsknings- og Analysecenter (Vive) og har forsket i netop fritidsjob.

- Unge med fritidsjob får nogle tilværelseskompetencer, som de tager med sig videre. Det er nogle egenskaber, som man har brug for til at gebærde sig godt i livet, siger han.

Det handler blandt andet om, at de unge er en del af et forpligtende fællesskab, og at de får indblikket i forskellige arbejdsprocesser, fremhæver han.

- Forskning peger også på, at unge, der har haft fritidsjob, klarer sig bedre i skolesystemet og begår mindre kriminalitet på baggrund af at have haft fritidsjobs.

De fleste af de unge, der har et fritidsjob, arbejder i en af landets mange supermarkeder. Det gælder cirka hver tredje, mens en ud af otte arbejder i restaurationsbranchen.

Ses der specifikt på de yngre børn, arbejder flest af de 13-14-årige inden for post- og kurertjenester, som blandt andet er omdeling af reklamer.

Hos erhvervsorganisationen Dansk Industri glæder vicedirektør Steen Nielsen sig over, at så mange unge har et fritidsjob.

- Vi kan se, at de unge lærer noget om arbejdsmarkedet, som de bruger, når de bliver færdiguddannede og skal i arbejde.

- Man kan tydeligt se, at de, der har haft et fritidsjob, har bedre chance for at komme i arbejde senere, så det har nogle ret positive virkninger, siger han.

Det kommer ikke bag på ham, at andelen er steget, da økonomien også har fået fart i årene efter finanskrisen og frem. Ifølge tal fra Dansk Industri var andelen sidst så høj i 2008-2009.

I analysen fremhæver Danmarks Statistik da også, at det ikke kun er flere unge, der har fået arbejde i perioden 2011-2021, som der er analyseret.

Her er andelen af beskæftigede i hele befolkningen steget fra 72 procent til 77 procent, og ledigheden er siden faldet yderligere.

Noget tyder på, at der er potentiale til at få endnu flere unge i arbejde. I en ny rundspørge fra Dansk Industri svarer mere end hver tredje virksomhed, der endnu ikke har unge ansat i fritidsjob, at de er klar til at få det.

- Der er en positiv holdning blandt virksomhederne til at have unge ansat i fritidsjob. Rundspørgen viser, at virksomhederne har brug for de unge og kan se et perspektiv i at have dem ansat, siger Steen Nielsen.

Ses der ud over landets grænser, er det langt mere udbredt for unge at have et fritidsjob i Danmark. Det havde 36 procent af de 15-årige i 2021. I Norge og Sverige gjaldt det for henholdsvis 12 og 4 procent.

/ritzau/

Flere piger har job efter skoletid

* I 2021 havde 35 procent af alle unge på 13-17 år et fritidsjob. Det er den højeste andel i ti år, som Danmarks Statistik har set på.

* En større andel af pigerne end drengene har et fritidsjob. I perioden er det hvert år konsekvent 3-4 procent flere.

* Jo ældre de unge er, jo flere har et arbejde. I 2021 var det over 60 procent af de 17-årige, mens det var omkring 10 procent af dem på 13 år.

* Det er også de ældre teenagere, der arbejder mest. Det stiger fra omkring to timer om ugen for de 13-årige til lidt mere end syv timer, når de unge er 17 år.

* Fritidsjob blandt unge er langt mere udbredt i Danmak end i Sverige og Norge.

* I Danmark arbejdede 36 procent af de 15-årige i 2021, mens det i Norge og Sverige var henholdsvis 12 og 4 procent.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu