Aktiekursen i kriseramte Parken Sport & Entertainment blev mandag påvirket i negativ retning af fredagens dårlige regnskab. Kursen faldt således med 4,07 procent til slutkurs 283.
Aktiemarkedet kunne først mandag fordøje fredagens nyheder fra Parken, der lige inden weekenden både udsendte regnskab med et kæmpe underskud, bebudede en snarlig lukning af FCK håndbold og satte navn på den nye formand, bankmanden Lars Johansen.
Den nye formand skal løfte opgaven efter Flemming Østergaard. Blandt opgaverne bliver at sikre koncernens fremtid i lyset af en milliardstor gæld til bankerne.
Regnskabet fra Parken viste et underskud som ventet på omkring en kvart milliard kroner. Det skyldes blandt andet en tidligere stor nedskrivning på værdien af selskabets fitness-del.
Også i år er der udsigt til et underskud i Parken-koncernen, her på omkring 100 millioner kroner. Man forventer så et positivt resultat næste år.
Selskabet er på vej med en aktieemission, der skal sikre omkring en halv milliard kroner i ny kapital, som kan medvirke til at nedbringe den store gæld.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie