Passagererne svigter Billund Lufthavn
Færre passagerer flyver fra Billund. Samlet har lufthavnen oplevet en nedgang i antallet af passagerer på 11,4 procent i årets første ti måneder i forhold til samme periode sidste år, viser nye passagertal. Det svarer til godt 257.000 passagerer.
Ser man på oktober har knap seks procent færre passagerer fløjet ud af lufthavnen med rutefly til udlandet i forhold til samme måned sidste år. Antallet af indenrigspassagerer er dykket med 8,4.
På fragtsiden ser det også sløjt ud. Her er tallet faldet med 15,3 procent i oktober i forhold til samme måned sidste år. Chartertrafikken klarede sig bedre i oktober med en tilbagegang på 1,2 procent.
Lufthavnen forklarer i en pressemeddelelse nedgangen i antallet af udenrigspassagerer med flyselskabet Sterling, som gik konkurs for et år siden.
Derudover hæfter Billund Lufthavn sig blandt andet ved, at Ryanair har haft "en betydelig fremgang."
/ritzau/
Passagerflugt fortsætter fra Billund Lufthavn. 11 procent færre passagerer i årets første måneder i forhold til samme periode i fjor. Også fragten drøner ned.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned