PBS advarer mod falsk mail

Betalingskortselskabet PBS advarer danskere mod at reagere på falske e-mails, som formentlig er udsendt til tusindvis af danskere det seneste døgn.

Afsenderen angives at være PBS, men det passer overhovedet ikke.

I den falske mail opfordres folk til at indtaste kortoplysninger, men det skal man absolut ikke reagere på.

Pressechef Søren Winge siger, at man skal undlade at reagere på mailen. Og man skal ikke åbne det vedhæftede dokument.

- Men jeg gætter alligevel på, at flere hundrede i en form for autoritetstro har åbnet mailen og udfyldt formularerne. De bør hurtigst muligt kontakte deres bank og få spærret kortet, siger han.

Hverken PBS eller andre internationale kortselskaber sender e-mails eller kontakter folk telefonisk for at få oplyst kortnummer, udløbsdato, kontrolcifre eller PIN-kode.

PBS har senest for et år siden været udsat for fænomenet "phishing mail".

- Desværre forventer vi at se mere til det i fremtiden, siger Søren Winge.

/ritzau/

Tusindvis af danskere har fået e-mails, hvor folk opfordres til at opgive deres kontokortnumre. Lad være, opfordrer PBS, der falskt er opgivet som afsender.

Offentliggjort Sidst opdateret