Den amerikanske forsikringsmæglergigant Mercer har i al hemmelighed indgået et forlig med PFA Pension i en af de mest spektakulære sager i den danske pensionsbranche. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Striden begyndte, da Mercers danske direktør, Finn Rasmussen, i fjor med udtalelser til pressen satte spørgsmålstegn ved den økonomiske stabilitet i PFA.
De udtalelser tog PFA-ledelsen sig så nær, at Mercer omgående blev fyret og dermed måtte sige farvel til sin største danske kunde med en omsætning på skønsmæssigt langt over 50 millioner kroner.
Mercer svarede igen på opsigelsen ved via sit hovedsæde i London at anlægge en voldgiftssag mod det danske pensionsselskab, fordi mæglerfirmaet fandt det ulovligt, at PFA forsøgte at benytte sig af lejligheden til at overtage den givtige rådgivning og serviceringen af Mercers kunder.
Ifølge Jyllands-Posten var det Mercers nordiske ledelse, der bad PFA om et forlig, men parterne har pålagt hinanden tavshedspligt om sagsforløbet.
Mercer og PFA er på vej til at indgå en ny samarbejdsaftale, som ifølge seniorpartner i Mercer Nordic Per Myklestu, Oslo, vil sætte nye standarder for samarbejdet.
PFA's koncerndirektør, Lars Ellehave-Andersen, bekræfter, at parterne har indgået et forlig, og at der er forhandlinger i gang om en ny aftale.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde