Somaliske pirater er sultne, efter at monsunen i en periode har hæmmet deres aktiviteter ved de somaliske kyster. Derfor vil der fra nu af blive flere forsøg på kapringer af handelsskibe. Det frygter administrerende direktør i rederiet Clipper, Per Gullestrup.
- Fra nu af bliver vejret bedre i området og piraterne vil være sultne efter nye kapringer. Men den internationale flåde i området er blevet bedre til at koordinere eskorte af handelsskibe, der sejler i konvoj. Vi oplever, at det nu er langt nemmere at få vores skibe med i en eskorteret konvoj, siger Per Gullestrup.
Især russiske og kinesiske krigsskibe arbejder tæt sammen om at eskortere handelsskibene gennem det piratfyldte farvand, men vestlige krigsskibe indgår også.
- Russerne er ikke så bange for at sætte bevæbnede soldater om bord på handelsskibene. Vi har haft skibe igennem med seks bevæbnede russiske soldater om bord, og det er effektivt, siger Per Gullestrup.
Rederiet Clipper har haft skibet CEC Future kapret og tager ingen chancer. Derfor sættes barberblads-pigtråd rundt om rælingen på skibene, og det gør det besværligt for pirater at komme om bord.
Omkring 35 krigsskibe fra 16 lande sejler i øjeblikket i farvandet ud for Afrikans Horn.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker