Populær restaurant udsætter åbning - og ændrer konceptet
Pomle Nakke har sædvanligvis haft åbent fra januar og det meste af året. Men det har ændret sig i år, hvor den populære restaurant først åbner i maj. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Sæsonen snævres gevaldigt ind for den populære restaurant ved strandkanten, Pomle Nakke.
Hesnæs Havn er under en stor forvandling i år, og det har også fået en betydning for café og restaurationslivet i området.
Hvor man har været vant til liv på havnen stort set året rundt, så skal man for nu vænne sig til, at kaffen og morgenmaden kan indtages på Pomle Nakke. Og det bliver altså kun i årets fire varmeste måneder.
Restauranten åbner til Kristi Himmelfartsdag 29. maj og lukker igen, når den sidste gæst er gået hjem 30. september.
Det forklarer medejer af Falsters Kyst Christa Rewers.
- Vi har postet sindssygt mange penge i at holde restauranten åben og have en masse ansatte. Også flere penge, end vi havde planlagt. Pomle er svær om vinteren, og det er svært at få folk til at køre herud. Det er og bliver en sæsonforretning, og nu arbejder vi på at gøre det til en super sæsonforretning med forhåbentlig masser af både lokale og turister, siger hun.
Stiletter og klipklapper
Til gengæld vil man opleve nogle ændringer på stedet, når dørene åbnes.
Hvor vi tidligere måske har adskilt de to koncepter, så vil vi gerne samle dem på Pomle Nakke.
Christa Rewers, medejer, Falsters Kyst
Nu skal Pomle Nakke nemlig omfavne både de sædvanlige kunder, der gerne iførte sig de pæne sko, og kunderne fra Hesnæs Havn, der nød et uformelt sted med plads til klipklapper, hunde og børn.
- Derfor må man nu gerne tage sin hund med på Pomle Nakke. Også inde i restauranten - det synes vi er hyggeligt. Man er også velkommen i både stiletter og klipklapper. Så hvor vi tidligere måske har adskilt de to koncepter, så vil vi gerne samle dem på Pomle Nakke.
De kunstnere, som har udstillet på Hesnæs Havn, vil få laden til rådighed på Pomle Nakke, hvor de kan vise og sælge deres keramik.
- Men vi arbejder stadig med at have masser af god morgenmad, frokoster og aftensmad. Vi arbejder med et kort, der er velsmagende, og som har så meget lokalt som muligt.
Hesnæs-bygninger skal isoleres
Markplanerne er lagt, og en del frø er allerede sået til de økologiske grøntsager, der skal på bordet i løbet af sommeren.
Så meget som muligt dyrkes på Falsters Kysts egne marker, og det sker, at salaten bliver spist af sneglene. Men så er der andre producenter, som kan hjælpe.
Lammehave er en af de producenter, der bidrager særligt meget, og de dyrker også gerne markerne for Falsters Kyst.
Hvad er fremtiden for Hesnæs Havn?
- Vi må se, hvordan det skrider frem på havnen. Lige nu ved vi ikke så meget om planerne, udover at der er noget på vej, og det er rigtig godt, at kommunen er involveret. Det vigtigste for os er, at husene bliver isolerede, og at vi får nogle ordentlige arbejdsområder. Det har vi ikke kunnet give vores medarbejdere indtil nu. Så husene skal gøres arbejds- og gæstevenlige, før vi åbner igen. Men vi er blevet lovet, at det skal ordnes.