Presset svensk økonomi får centralbank til at sænke renten
Erik Thedéen er centralbankchef i Sveriges Riksbank, der torsdag har besluttet at sænke sin ledende rente til 2,75 procent. (Arkivfoto). Foto: TT News Agency/Reuters
Lav inflation og svag vækst i økonomien får Sveriges centralbank til at sænke renten med 0,50 procentpoint.
Sveriges Riksbank sænker sin ledende rente med 0,50 procentpoint til 2,75 procent.
Det skriver centralbanken i en pressemeddelelse torsdag morgen.
Rentenedsættelsen kommer, efter at den svenske økonomi ifølge foreløbige tal skrumpede 0,1 procent i tredje kvartal. Også i andet kvartal havde økonomien pil ned, og dermed befinder landet sig i en såkaldt teknisk recession.
Samtidig er inflationen blevet presset ned, og i oktober er den opgjort til 1,6 procent af Sveriges officielle statistikbureau, SCB. Sverige har et inflationsmål på 2 procent.
Der er ifølge Tore Stramer, som er cheføkonom i Dansk Erhverv, tale om en stor rentesænkning. Det skal ses i lyset af den lave inflation og den svækkede økonomi.
- Riksbanken giver med dagens store rentenedsættelse yderligere luft til den meget rentefølsomme svenske økonomi, der i øjeblikket snapper gevaldigt efter vejret, skriver han i en kommentar.
Sveriges økonomi er meget følsom over for højere eller lavere renter, fordi mange svenskere har lån med løbende rentetilpasning.
Sveriges Riksbank skriver i pressemeddelelsen torsdag, at renten kan blive sænket yderligere i december, hvis inflationen og de økonomiske udsigter holder.
Desuden kan renten også ryge yderligere ned i løbet af første halvdel af 2025, lyder det.
Centralbanken understreger dog, at der i øjeblikket er stor usikkerhed forbundet med udviklingen i økonomien.
- Den økonomiske udvikling er i øjeblikket svær at vurdere, særligt i omverdenen og ikke mindst efter det amerikanske valg, lyder det i pressemeddelelsen.
Tore Stramer mener, at de lavere renter kombineret med vækst i reallønnen vil give fremgang i den svenske økonomi.
Og det er bestemt noget, der vil gavne danske eksportvirksomheder. Det påpeger Allan Sørensen, som er cheføkonom i Dansk Industri.
- Vi har været udfordret på det svenske marked, men lidt fornyet fremgang i Sverige vil også kaste lidt flere ordrer af sig til danske virksomheder, skriver han i en kommentar.
Torsdag formiddag meddeler Norges centralbank, Norges Bank, at den fastholder renten på 4,5 procent.
- Inflationen er faldet markant, men de seneste års depreciering af kronen (den norske krone, red.) og den hurtige stigning i virksomhedernes omkostninger vil formentlig dæmme op for yderligere nedgang i inflationen, skriver Norges Bank i en pressemeddelelse.
Depreciering dækker over fald i en valutas værdi over for andre landes valutaer.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde