Prisen på mælk stiger i butikkerne

De højere priser til landmændene for mælk er endnu ikke slået igennem i butikkerne, men det vil givetvis ske i meget nær fremtid.

I Coop oplyser informationsdirektør Jens Juul Nielsen, at indkøberne her har noteret, at Arla har hævet deres priser til landmændene flere gange på det seneste.

- Vi har også modtaget en prisforhøjelse fra Arla, men vi har endnu ikke sat priserne op over for kunderne. Det er vores vurdering, at forbrugerpriserne på mælk generelt vil blive hævet inden for den allernærmeste fremtid, siger Jens Juul Nielsen.

Mælkeprodukter bruges ofte som slagvare i detailkædernes indbyrdes konkurrence, men foreløbig er der ikke udbrudt en ny priskrig.

/ritzau/

Coop forventer dyrere mælk i butikkerne inden for kort tid, efter at Arla betaler 50 øre mere for mælken til landmændene.

Offentliggjort Sidst opdateret