97 procent af de 2822 danskere, der anmeldte en psykisk arbejdsskade i 2006, blev afvist, skriver Politiken.
Det er et stort problem mener Søren Kjær Jensen, der er jurist med speciale i arbejdsskader. Han bebrejder ikke Arbejdsskadestyrelsen dens afgørelser, men kalder arbejdsskadereformen fra 2005 for et fupnummer.
- Man skriver groft sagt i lovteksten, at det har været næsten umuligt at få anerkendt en psykisk arbejdsskade førhen, og det skal der åbnes mere op for. Det stemmer ikke overens med virkeligheden, og det er ikke blevet spor lettere. Det er simpelt hen fup, siger Søren Kjær Jensen til Politiken.
Han mener, at lovgiverne helt har glemt at tage højde for de psykiske arbejdsskader, dengang de udformede reformen.
- Arbejdsskadereformen skulle sikre, at der blev anerkendt flere erhvervssygdomme. De psykiske sygdomme falder under den kategori, og det tyder på, at man bevidst har glemt det kapitel, siger Søren Kjær Jensen./ritzau/
Jesper Bøgh jb@folketidende.dk
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde