Når Maersk Line skifter 170 danske skibsofficerer ud med billig asiatisk arbejdskraft, er det en fortsat uforskammet udvikling overfor et samfund, som understøtter rederiet gennem massive subsidier.
Det siger Ole Philipsen - formand for CO-Søfart.
- Rederiet har valgt at bruge en midlertidig økonomisk krisestemning til at skære så dybt som muligt i de forpligtelser til det danske samfund, hele den massive subsidieordning til Dansk Internationalt Skibsregister er baseret på. Og der ønskes ikke nogen rute tilbage, siger Ole Philipsen i en pressemeddelelse.
Han mener, at tiden er inde til at se på, om den skattebegunstigede DIS-ordning til rederierne skal bevares. Rederierne sparer i skat til de ansatte på skibe under dansk flag i DIS-ordningen.
- Måned for måned bliver det mere og mere påtrængende at forholde sig til de samfundsmæssige incitamenter til at bevare DIS-ordningen og tonnageordninger. Den danske rederifest som international førende søfartsnation må uden danske søfarende finansiere sig selv, fastslår Ole Philipsen.
Han mener, at danske søfolk om bord på danske skibe i en ikke så fjern fremtid vil være forsvundet.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker