Ree håber på ro til Amagerbanken

Karsten Ree ligner dagens mand i skysovs på Amager.

Den farverige erhvervsmand og tidligere ejer af Den Blå Avis, som stiller en garanti på en halv milliard kroner og derudover køber nye aktier i Amagerbanken for i alt 275 millioner kroner, håber, at den kriseramte bank nu kan få ro på bagsmækken.

- Jeg vurderer, at ledelsen i Amagerbanken med denne løsning nu kan koncentrere sig om at drive banken, og ikke længere skal bruge værdifuld tid på at diskutere sin markedsberettigelse med myndighederne, markedet og forretningsforbindelser, skriver Karsten Ree i en pressemeddelelse.

Frem til midnat torsdag forhandlede Amagerbanken en aftale på plads med Karsten Ree, som stiller en garanti på en halv milliard kroner i forbindelse med en udvidelse af bankens kapitalgrundlag på op til 1,25 milliarder kroner.

Derudover køber Karsten Ree fem millioner nye aktier i Amagerbanken for i alt 275 millioner kroner.

- Det er mit håb, at dette initiativ fra min side vil anspore bankens eksisterende aktionærer til ligeledes at støtte op og deltage i den kommende emission, skriver Karsten Ree i en pressemeddelelse.

Hele idéen med aktieudvidelsen er at gøre det muligt for Amagerbanken at låne 1,4 milliarder kroner i statens bankpakke II. Og Ree tvivler ikke på bankens fremtid.

- Jeg deler ledelsens vurdering af, at et tæt og tålmodigt samarbejde med kunderne vil styre banken igennem denne tid uden de store tab, som medierne har talt om, skriver Ree.

Amagerbanken offentliggjorde ellers sent onsdag et regnskab med et minus på 719 millioner kroner som følge af nedskrivninger på udlån på næsten 1,1 milliard kroner.

En del af aftalen betyder, at Karsten Ree begrænser sit ejerskab til under 33 1/3 procent. Men også, at han tilbydes at foreslå kandidater til bestyrelsen i banken.

/ritzau/

Karsten Ree håber, at hans mange millioner til Amagerbanken giver ledelsen ro til at redde den nødlidende bank sikkert i land.

Offentliggjort Sidst opdateret