Regering dropper multimedieskat

Ifølge BT.dk har regeringstoppen på et møde i dag besluttet at droppe multimediebeskatningen, der er en del af regeringens store skattepakke.
 
Multimediebeskatningen betød, at alle med fri telefon eller computer skulle beskattes af 5000 kroner om året. I stedet vil personer med fri telefon eller computer fremover blive beskattet af det samme beløb, som også personer med fri telefon i dag beskattes af.
 
For langt de fleste vil der således være tale om en uændret beskatning i forhold til tidligere. Samtidig friholdes hjemmehjælpere med håndholdte computere for beskatning af deres computere. /ritzau/




På et møde i regeringstoppen i dag er det blevet besluttet at droppe den udskældte multimediebeskatning, skriver BT.dk

Offentliggjort Sidst opdateret