Regeringen har aflagt et lønløfte

Offentliggjort Sidst opdateret

* Allerede under valgkampen sagde statsminister Mette Frederiksen (S), at problemer med at skaffe hænder nok i den offentlige sektor skulle løses ved at give udvalgte grupper mere i løn.

* Lønløftet blev siden en del af grundlaget for SVM-regeringen. Frem mod 2030 vil regeringen bruge tre milliarder kroner til "løn og arbejdsvilkår i den offentlige velfærd".

* Pengene findes ved, at kommunerne og regionerne skal nedbringe udgifter til administration med tilsvarende tre milliarder kroner frem mod 2030.

* I september konkretiserede regeringen, at den vil give et lønløft til fire udvalgte grupper - sygeplejersker, pædagoger, fængselsbetjente og social- og sundhedsassistenter og -hjælpere.

* Finansministeren har åbnet for, at flere grupper kan omfattes, men har omvendt også sagt, at pengene kan blive "smurt for tyndt ud", hvis for mange grupper omfattes.

* Regeringen indledte 27. september trepartsforhandlinger med arbejdsmarkedets parter om lønløftet.

* Med ved forhandlingsbordet er Kommunernes Landsforening, Danske Regioner, Fagbevægelsens Hovedorganisation og hovedorganisationen Akademikerne.

Kilder: Finansministeriet og Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.