Regeringen vil kompensere PostNord med 600 millioner kroner
Transportminister Thomas Danielsen (V) vil med engangskompensation hjælpe PostNord Danmark med "betingede omkostninger" i forbindelse med afvikling af brevforretning. (Arkivfoto). Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix
Statsstøtte skal hjælpe PostNord med omkostninger i forbindelse med nedlukning af brevforretning.
PostNord Danmark skal hjælpes "bedst mulig videre", efter at selskabet torsdag har meddelt, at brevforretningen afvikles ved udgangen af 2025, og at 1500 medarbejdere kan forvente at miste deres job.
Derfor vil regeringen yde en engangskompensation på 600 millioner kroner til PostNord Danmark.
Det oplyser transportminister Thomas Danielsen (V) i et skriftligt svar til Ritzau.
- Engangskompensationen skal hjælpe selskabet med sine historisk betingede omkostninger i forbindelse med nedlukning af den danske brevdivision, siger Thomas Danielsen.
Kompensationen er betinget af, at Europa-Kommissionen godkender statsstøtten. Den danske stat ejer 40 procent af PostNord Danmark.
PostNords administrerende direktør, Kim Pedersen, siger torsdag i en pressemeddelelse, at "brevmarkedet ikke længere er rentabelt".
I stedet skal der fokuseres på én kerneydelse i form af pakker.
Beslutningen fra PostNord kommer, godt halvandet år efter at et flertal i Folketinget vedtog en ny postaftale.
Som led i den aftale ophørte befordringspligten, der har givet PostNord en "særstilling" i forhold til landsdækkende levering af pakker og breve.
Med aftalen ønskede politikerne at give borgerne "et friere valg", når der skal sendes og leveres post.
Thomas Danielsen betoner i sit skriftlige svar, at det er "ledelsen i PostNord, der har truffet beslutningen om at lukke brevdivisionen".
- Antallet af sendte breve er fra årtusindskiftet faldet med 94 procent, hvorfor det også har været forventningen, at breve og pakker over tid vil blive betragtet mere generelt som "forsendelser", siger han.
Den nye postaftale giver også staten mulighed for at gribe ind, hvis der opstår udfordringer med eksempelvis levering af post i landdistrikterne.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker