Renten sendte huspriserne op - nu sender renten dem ned
Huspriserne steg tre procent i andet kvartal, men friske tal viser, at rentestigninger har stoppet opturen.
De historisk lave renter i årets første måneder sendte huspriserne markant i vejret, bekræfter tal fra Danmarks Statistik.
Huspriserne steg tre procent i årets andet kvartal sammenlignet med første kvartal. Tilsvarende steg priserne på ejerlejligheder 4,2 procent og sommerhuse 3,3 procent.
Set i lidt større perspektiv er der sket en stigning på 10,2 procent på ejerlejligheder på landsplan sammenlignet med samme kvartal året før. Størst er stigningen i hovedstaden med 11,3 procent.
Tallene fra Danmarks Statistik er imidlertid allerede overhalet af virkeligheden.
De seneste måneder er huspriserne stabiliseret eller svagt faldende, og der forventes en opbremsning på boligmarkedet i tredje kvartal.
Det skyldes de rentestigninger, som kom hen over sommeren.
Når renten stiger, bliver lånefinansiering dyrere, og det har formentlig dæmpet efterspørgslen efter boliger.
Et husprisindeks fra Home og Danske Bank peger på, at huspriserne har stabiliseret sig i tredje kvartal.
Huspriserne stiger 0,1 procent, mens priserne på ejerlejligheder stiger 0,2 procent, viser indekset.
I hovedstaden er markedet for ejerlejligheder gået ned for tredje måned i træk.
- Boligmarkedet er i tredje kvartal gået en smule ned i gear efter et travlt andet kvartal, og der er færre fremvisninger og færre handler i tredje kvartal.
- Det vil sandsynligvis også lægge en dæmper på prisstigningerne fremadrettet, siger Mads Ellegaard fra Home i en pressemeddelelse.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned