Robotterne rykker ind
Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
S.E.W. North Filtration fylder næsten hele det tidligere bryghus.
Virksomheden S.E.W. North Filtration etablerer nu en ny produktionslinje - delvist med robotter. Samtidig indtager virksomheden den sidste ledige hal i det tidligere Maribo Bryghus.
- Ja, det går fremad, siger Jacob Hvidtfeldt Jacobsen, der sammen med Lars Pedersen startede virksomheden i 2011.
Dengang var der kun de to, men i mellemtiden er der 25 medarbejdere. Og selv om der nu rykker robotter ind på virksomheden, betyder det ikke færre - snarere tværtimod.
Med investeringerne gør Maribo-virksomheden sig bedre i stand til at konkurrere på et marked, hvor der også er spillere fra lavtlønsområder.
- Afsætningen af varer indenfor vores område vokser tre til fem procent mere end indenfor andre - det med at bruge filtre spreder sig med udbredelsen af grønne tiltag, siger Lars Pedersen.
Den nyudviklede robotlinje ventes sat op sidst på måneden.
Du kan læse mere om fordelene ved skiftet til robotter i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker