Rød løber til produktionsvirksomheder

Offentliggjort Sidst opdateret

* Regeringen foreslår, at der etableres en one-stop-shop for godkendelser til produktionsvirksomheder, som vil kunne få lettere og hurtigere sagsbehandling. Virksomheden skal kun henvende sig ét sted, hvor den får en fast kontaktperson.

* One-stop-shoppen skal høre under Erhvervsstyrelsen.

* Regeringen foreslår, at der oprettes fem industriparker, hvor der skal afsættes store arealer til produktion. Det er tanken, at kommuner kan lægge billet ind på at få en af de fem parker.

* Virksomheder, der ønsker at placere sig i en af industriparkerne, vil få adgang til den hurtigere sagsbehandling.

* Også grønne produktionsvirksomheder og virksomheder, der vil foretage store investeringer, skal omfattes af one-stop-shoppen.

Kilde: Regeringens udspil "Rød løber til produktionsvirksomheder".

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.