Millionerstatning for dårlig rådgivning og et underskud på 1,3 milliarder i årets første ni måneder. Roskilde Banks bestyrelse har onsdag haft en lang række af røde tal og dystre meddelelser på dagsordenen.
Bestyrelsen må acceptere et underskud på 1,29 milliarder kroner efter skatten er regnet med i de tre første kvartaler af 2009. I samme periode har Roskilde Bank måtte nedskrive udlån for over halvanden milliard kroner. Bankens nedskrivninger på udlån er 1,675 milliarder kroner. Alene i årets tredje kvartal måtte banken nedskrive med yderligere 312 millioner kroner.
Der kommer også en ordentlig regning til banken for dårlig rådgivning om produktet Aktiv Boliginvest. Bankens bestyrelse har nemlig besluttet at give erstatning til fire kunder, der har fået dårlig rådgivning. Og den samlede regning kan ifølge bankdirektør Lars Jensen løbe op i 350 millioner kroner, hvis alle 1200 kunder med penge i Aktiv Boliginvest får erstatning. Det vil kommende sager vise, og banken opfordrer derfor kunderne til at henvende sig for at få klar besked. Hvis sagerne ligner de fire, vil banken give erstatning.
De 1200 kunder har skudt mellem et par hundrede tusinde og flere millioner kroner i produktet Aktiv Boliginvest.
Den endelige regning for den dårlige rådgivning bliver først opgjort, når årsregnskabet for 2009 er klar, skriver banken i en pressemeddelelse.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker