S har flertal for landbrugskommission

Der skal nedsætte en landbrugskommission eller en fødevarekommission, som skitserer, hvordan dansk landbrug og fødeproduktion kan overleve og udvikle sig i fremtiden.

Det foreslår Socialdemokraterne.

Landbruget er plaget af en gæld på over 350 milliarder kroner, og dagligt lukkes der landbrugsbedrifter.

Fødevareordfører Bjarne Laustsen (S) foreslår derfor, at kommissionen bliver nedsat hurtigst muligt og kommer med forslag til landbrugets udvikling allerede næste sommer.

- Det haster med at skabe gunstigere vilkår for landbruget og følgeindustrien med de mange medarbejdere i slagteri- og mejerisektoren. Kommissionen skal også se på, hvordan landbruget kan blive energileverandør gennem biogas, solceller og vindmøller, siger Bjarne Laustsen.

Forslaget om en kommissionen for det gældsplagede landbrug fremsatte Bjarne Laustsen allerede i foråret, men de borgerlige partier var imod.

Nu er flertallet ændret i Folketinget, og S har støtte til forslaget fra SF, De Radikale og Enhedslisten, oplyser Bjarne Laustsen.

Han fremsætter forslaget på et større debatmøde i Vejen i Sydjylland tirsdag aften arrangeret af den alternative landbrugsorganisation Bæredygtigt Landbrug i samarbejde med NNF.

Venstres landbrugsordfører Erling Bonnesen er inviteret til debatmødet, men har ifølge arrangøren meldt afbud.

På mødet vil Finansrådets direktør Jørgen A. Horwitz understrege, at der er grænser for, hvad bankerne kan bidrage med for at hjælpe landbruget yderligere de kommende år.

- Det bliver ikke bankerne eller kreditforeningerne, som kommer til at redde de økonomisk hårdt trængte landbrug. I fremtiden kræver det, at der kommer nye investorer og ny kapital på banen.

- Investorerne kan være private, virksomheder, investeringsfonde m.fl., men det kræver samtidig ændringer i landbrugets ejerstruktur, siger Jørgen A. Horwitz forud for mødet.

/ritzau/

Landbrugskommissionen skal hjælpe landbruget ud af gældsklemmen og styrke fødevareindustrien, foreslår S.

Offentliggjort Sidst opdateret