Det går ikke, at nogle danskere har bedre mulighed for at blive behandlet i sundhedsvæsnet, så derfor skal skattefordelen for sundhedsforsikringer væk. Socialdemokraternes finansordfører Morten Bødskov er tilfreds med de nyeste anbefalinger fra de økonomiske vismænd.
I den nyeste rapport anbefaler vismændene at afskaffe skattefradraget for sundhedsforsikringer. En ordning, cirka en million danskere i dag benytter sig af, og det er en uheldig skævvridning, mener Bødskov.
- Det er jo en helt forkert udvikling. Derfor er vi enige med vismændene i, at fradraget for de arbejdsgiverbetalte sundhedsforsikringer skal fjernes. De penge skal i stedet bruges til at styrke vores fælles sundhedsvæsen, siger finansordføreren.
Han peger på, at Socialdemokraterne selv har foreslået at droppe skattefradraget i partiets program.
- Det er en klar socialdemokratisk holdning. Vi har behov for at styrke alles muligheder for at komme til i sundhedsvæsnet, siger Morten Bødskov.
Vismændene peger i rapporten på, at det er usikkert, om sundhedsforsikringerne overhovedet er med til at aflaste det offentlige sundhedsvæsen. Derfor bør skattefriheden afskaffes, lyder forslaget i rapporten.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie